fbpx
DOLAR28,9208% 0.08
EURO31,4850% -0.1
STERLIN36,7790% 0.63
FRANG33,2729% 0.81
ALTIN1.924,11% 1,83
BITCOIN1.119.6000.13

BALIKPAZARI CAMİİ İBADETE AÇILDI

Yayınlanma Tarihi :
BALIKPAZARI CAMİİ İBADETE AÇILDI

Gemlik ilçesinin tanıdık simgelerinden biri olan Balıkpazarı Camii, restore edilme sürecinin sona ermesiyle cuma namazının kılınmasıyla tekrar cemaate açıldı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan, eski AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, Gemlik İlçe Müftü Vekili Mehmet Durmuş, Esnaf Odası Başkanı İsmail Beki, önceki dönem AK Parti İlçe Başkanı Şamil Yiğit ile cami cemaati katıldı.
Gemlik’te yaşayan Rumlar tarafından kilise olarak yapılan ve inşa kitabesi bulunmayan cami, 19. yüzyıl sonlarında inşa edildi. Paragia-Pazariotissa Kilisesi olarak bilinen yapı, 1922-1923 yıllarında vuku bulan nüfus mübadelesi sonucunda camiye çevrilerek bugünkü halini aldı.

İlerleyen dönemlerde kuzeydoğu köşesine minare eklenen cami, doğu-batı istikametinde gelişmiş kapalı şemayı yansıtıyor. Yapının üzeri ortada büyük kubbe ve yanlarda dört yarım kubbe ile kapatıldı. Restorasyon çerçevesinde caminin çatı örtüsü üzerinde bulunan kurşun kaplamalar sökülüp, izabe edilip, yeniden kaplama yapıldı. Kurşun altı çatı örtüsü ve makasları yenilendi. Alaturka kiremit döşendi. Cami dış cephelerinde bulunan çimento sıvalar raspa edilerek horasan sıva yapıldı. Pencere, kemer ve kornişler temizlenerek ihya edildi. İç cephelerdeki çimento sıvalar raspa edilerek horasan sıva yapıldı.

İç ve dış cephe boyanırken, camide bulunan taşıyıcı kolonlar çelik donatılarla güçlendirildi. Minber, mihrap ve kürsü ahşap malzeme ile yeniden imal edildi. Dış cephedeki demir kapılar yenilendi. Zemin döşemesi yenilenirken, döşeme üzerine ısıtıcı şilte serildi.
Cami minaresinin projelerinin de hazır olduğu ve ilerleyen zamanlarda yapılacağı belirtildi.

MİNİBÜS’TEN 28 TÜRK KAÇAK GÖÇMEN ÇIKTI!

YORUM YAP