fbpx
DOLAR31,0240% 0.05
EURO33,7016% 0.27
STERLIN39,2561% 0.08
FRANG35,3069% 0.14
ALTIN2.021,07% 0,14
BITCOIN1.618.345-0.827

CEM GARİPOĞLU’NUN MEZARI AÇILACAK MI?

Yayınlanma Tarihi : Google News
CEM GARİPOĞLU’NUN MEZARI AÇILACAK MI?

İstanbul’da 14 yıl önce Münevver Karabulut’u katleden Cem Garipoğlu son günlerde yine gündem olurken davayla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Karabulut ailesinin, Garipoğlu’nun kabrinin açılması talebini içeren başvurusu reddedildi.

Habertürk muhabiri Mustafa Şekeroğlu’nun haberine göre, Münevver Karabulut’un babası Süreyya Karabulut, katil Cem Garipoğlu’nun hala hayatta olduğu iddiası üzerine, Garipoğlu’nun mezarının açılması talebiyle Adalet Bakanlığı’na başvurmuştu. Ancak Adalet Bakanlığı, mezarın açılma talebini reddetti.

Cem Garipoğlu’nun cezaevinde intihar etmediğini ve kaçtığını iddia eden Münevver Karabulut’un babası, avukatı Rezan Epözdemir aracılığıyla ilk suç duyurusunda bulundu. Ancak bu ilk başvuru, savcılık tarafından “kovuşturmaya yer olmadığına” kanaat getirilerek reddedildi.

Cem Garipoğlu’nun mezarının açılma talebini reddeden savcılık, Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi tarafından gerçekleştirilen incelemede, ölen kişiden alınan DNA profili ile Cem Garipoğlu’nun anne ve babasından alınan DNA örnekleri arasında yüzde 99.99 uyum olduğunu belirtti.

YİNE REDDEDİLDİ

Kararın ardından, Karabulut Ailesi’nin avukatı olan Dr. Rezan Epözdemir, ret kararına karşı itirazda bulunarak şikayet dilekçesini verdi. Epözdemir, üç ay önce yaptığı bu itiraz başvurusuna Üst mahkeme ret kararı verdi. Garipoğlu’nun mezarının açılmasına izin çıkmadı.

İki mahkemeden gelen ret kararlarının sonrasında, baba Süreyya Karabulut, avukatı aracılığıyla şikayetini Adalet Bakanlığı’na iletti. Bu başvuruda, iki ayrı mahkemenin red kararı aldığı ve bu kararlara itiraz ettikleri belirtilerek, Cem Garipoğlu’nun mezarının açılma talebinde bulunuldu.

Uzun süredir merakla beklenen sonuç nihayet açıklandı. Adalet Bakanlığı, baba Süreyya Karabulut’un şikayet dilekçesinde talep ettiği Cem Garipoğlu’nun mezarının açılma isteğini reddetti.

KARABULUT AİLESİ ANAYASA MAHKEMESİ’NE BAŞVURACAK

Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, konuyla ilgili son olarak yaptığı açıklamada Anayasa Mahkemesi’ne hak ihlali gerekçesiyle başvuracaklarını söyledi.

“Cem Garipoğlu’nun mezarının açılması ve feth-i kabir işlemi yapılmasına ilişkin olarak Adalet Bakanlığı’na yaptığımız kanun yararına bozma başvurusu reddedilmiş olup, tarafımızca bu konuda hafta içi Anayasa Mahkemesine hak ihlali gerekçesiyle bireysel başvuru yapılacaktır. Bu konuda hukuk devletinin gereği olarak sonuna kadar hak arama özgürlüğümüzü kullanacak ve hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Ne olmuştu?

Münevver Karabulut, 2009 yılında Cem Garipoğlu tarafından öldürüldü. Garipoğlu, cinayetin ardından 197 gün boyunca kaçtıktan sonra yakalanarak cezaevine gönderildi. Cem Garipoğlu, 2014 yılında cezaevinde intihar etti. Bu intiharın ardından 8 yıl geçtikten sonra, Garipoğlu ailesi, Münevver Karabulut’un hayatını kaybettiği odada çekilen bir fotoğraf paylaştı.

Bu fotoğraf, Türkiye gündemini etkileyen bir konu haline geldi. Münevver Karabulut’un öldürüldüğü olayda Cem Garipoğlu’nun kaçtığına veya kaçırıldığına inanan baba Süreyya Karabulut, mezarının açılması talebiyle suç duyurusunda bulundu.

Haber: Sena Beyaz

SİYANÜR İÇEREK İNTİHAR ETTİĞİ İDDİA EDİLDİ!