DOLAR 18,8330 0.02%
EURO 20,1727 -0.2%
ALTIN 1.135,840,41
BITCOIN 4315610,09%
Balıkesir
-1°

KAR YAĞIŞLI

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
KÖTÜ KARNEYE DOĞRU TEPKİ VERİLMELİ
29 okunma

KÖTÜ KARNEYE DOĞRU TEPKİ VERİLMELİ

ABONE OL
Ocak 18, 2023 19:41
KÖTÜ KARNEYE DOĞRU TEPKİ VERİLMELİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karne döneminin yaklaştığı bu günlerde öğrenciler ve aileler karne heyecanı yaşıyor. Düşük notları bulunan öğrenciler ise endişeli günler geçiriyor ve kendilerini başarısız, suçlu hissedebiliyor. Psikolog Zeynep Serra Sümer, kötü karne getiren çocuğa karşı anlayışlı olunması ve çocuğun aileden korkmaması gerektiğine dikkat çekti.

2022-2023 Eğitim-öğretim yılının ilk döneminin sona erdiği haftada öğrenme sürecinin tek başına karne notları ile değerlendirildiği eğitim sistemlerinde, ebeveynler, notların başarı ya da başarısızlık olarak algılanması hatasına ister istemez düşmektedir. Karnedeki kötü notlar çocuğun kendisini başarısız, değersiz, yetersiz hissetmesine neden olabilirken notların düşük olmasının birçok farklı nedeni olabiliyor. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Psikolog Zeynep Serra Sümer, kötü karne getiren çocuklara karşı anlayışlı olunması gerektiğinin ve çocuğun ebeveyninden korkmamasının önemli olduğunu altını çizdi.

BASKI EĞİTİMDE ÇARE OLARAK GÖRÜLMEMELİ”

Velilerin çocuklarıyla düzgün bir iletişim kumaları gerektiğinin altını çizen Psikolog Zeynep Serra Sümer, “Düşük notla karşılaşan anne babalar çocuğa bağırmak, arkadaşlarıyla kıyaslamak, tehdit etmek veya şiddet uygulamanın çözüm olmadığını bilmeli. Karnedeki kırık notlar düzeltilebilir ancak kırık kalbi onarmak için ne yapsanız boş. İlk önce veliler çocuğu karşısına alıp, bu notları aldığı için üzgün olduğunu söylemeli. Kırık not aldığı derslerde başarısız olmasının nedenlerini maddeleyerek bir kâğıda yazılmalı ve bu derslerin üzerinden düzenli bir çalışma programıyla geçilmelidir. Eğer bilgisayar oyunları ve sosyal medyada fazla vakit geçiriyorsa, bunu tamamen kısıtlamak yerine karşılıklı konuşup bir program oluşturulmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

EBEVEYNLAR NEGATİF DUYGULARI DAĞITILMALSI

Velilerin çocuklarına dersler ile ilgili her konuda destek olabileceğinizi hatırlatmaları gerektiğini belirten Psikolog Sümer, “Çocuk başaramayacağıyla ilgili negatif duygularla boğuşuyorsa, moralini yüksek tutulmalı ve çocuğun uygun şartlar yerine getirildiği zaman başarılı olacağına inanılmalı ve ona göre davranılmalıdır. Bu ara tatilde dinlenmesini fakat ikinci dönemde ondan artık daha programlı ve düzenli olmasını beklediklerini söylemeliler. Çocuğa içten gelerek ve inanarak, sistemli çalışmayla başarılı olacağına ve derslerden rahatlıkla geçeceğine inandıklarını ifade etmeliler.” şeklinde konuştu.

KÖTÜ KARNE GETİRMENİN NEDENLERİ ARAŞTIRILMALI

Karnenin zekâ seviyesinin, ilgi ve yeteneklerinin göstergesi olmadığını vurgulayan Psikolog Sümer, “Karneye gereğinden fazla anlamlar yüklenmemeli sonuçta karne hayat başarısının göstergesi değildir. Karnenin iyi olmasında, düzenli çalışma alışkanlıklarının kazanılması, evde ders çalışma ortamının uygun olması, sorumluluk duygusunun yerleşmiş olması, duygusal sorunlarının yoğun olmaması gibi faktörler etkilidir.” ifadelerini kullandı. Çocuğun iyi karne getiremediğini gören velilere izlenilmesi gerek yol hakkında bilgi veren Sümer, değerlendirilmesi gereken dört faktörün olduğunu belirterek, karne notuyla ilgili düşüncelerinin çocukla paylaşılması gerektiğini, çocuğun da duygu ve düşüncelerini ifade etmesi için desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

EBEVEYNLER KÖTÜ KARNEYE KARŞI NASIL DAVRANMALI

Çocuğun kötü karne getirmesinin altında yatan nedenleri araştırmanın önemli olduğuna dikkat çeken Sümer şu önerilerde bulundu; “Bu dönemde çocuğun karne notları düşük olduğu için ona kızmak, onu cezalandırmak ve başkasıyla kıyaslamak yerine ilk önce ebeveynlerin kendini sorgulaması gerekiyor. Çocukla doğru iletişim kurmak çok önemli. Baskı ve beklentileri bir kenara bırakıp, çocuğa onların her zaman yanında olduklarını ve bir sonra ki dönem derslerinde daha başarılı olacağı konusunda ona güvendikleri söylenmeli.” Ayrıca Sümer, unutmamalıdır ki çocuğun tekrardan bu yaşına geri dönemeyeceğini hayatın sadece derslerden olmadığını da öğretmek gerektiğini belirtti. Haber: Sena Eğilmez

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.