fbpx
DOLAR28,9919% 0.23
EURO31,2252% -0.16
STERLIN36,3918% -0.22
FRANG32,9603% -0.25
ALTIN1.866,62% -1,07
BITCOIN1.284.7782.124

KILIÇDAROĞLU’NDAN CAN ATALAY’A ZİYARET

Yayınlanma Tarihi :
KILIÇDAROĞLU’NDAN CAN ATALAY’A ZİYARET

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ı ziyaret etmek için Silivri’de bulunan Marmara Cezaevine gitti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Silivri’de bulunan Marmara Cezaevinde, Gezi Parkı davasında tutuklu bulunan Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Can Atalay’ı ziyaret etti. Saat 14.20’de cezaevine giriş yapan Kılıçdaroğlu, yaklaşık 1 saatlik ziyaretinden sonra cezaevi çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Hatay Milletvekili Sayın Can Atalay’ı hapishanede ziyaret ettik. Kendisini dinledim. Dört konuyu gündeme getirdi. Öncelikle çok heyecanlı olduğunu söyledi. Ben de heyecanlarının güzel olduğunu ifade ettim kendisine” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Çıktıktan sonra ilk işim Hatay’a gitmek ve depremzedeleri ziyaret etmek’ dedi. Davanın haksız bir dava olduğunu ve içeride boşuna tutulduklarını ifade etti. Gördüğüm kadarıyla bütün dava dosyasını ezberlemiş durumda. Yapılan haksızlıkları tek tek anlattı, gerçekten inanılır gibi değil.

Cumhuriyeti ve demokrasiyi savunma konusunda kendisinin ve arkadaşlarının kararlı olduklarını ifade etti. Biz de demokrasiyi ve cumhuriyeti her koşulda savunacağımızı, buraya gelme sebebimizin demokrasiye sahip çıkmak olduğunu aktardım.

Kendisi tutuklu, hükümlü değil. Hakkında bir mahkeme kararı söz konusu değil. Kendisi şu anda tutuklu, tutuklu olduğu zaman milletvekili seçilmek için dilekçe veriyor, ilgili savcılıktan sabıkasının olmadığına dair yazıyı YSK’ya götürüyor, YSK’da 11 yargıç, Sayın Can Atalay’ın seçime katılmaya, vekil olmaya hakkının olduğunu onaylıyorlar ve Atalay adaylığını koyuyor ve seçiyorlar.

“Bu nasıl bir demokrasi anlayışıdır?”

TBMM’ye gelip yemin etmesi gerekiyor. İsmi okunuyor ama orada olmadığı için yemin edemiyor. Arkasından Atalay, TBMM’de İnsan Hakları Komisyonu’na seçiliyor. Bu nasıl bir demokrasi anlayışıdır? Can Atalay hapiste, TBMM’de görev yapan vekiller, onu komisyona seçiyorlar ve Atalay yine hapiste.

Buraya gelişimizin temel nedeni TBMM iradesini kamuoyuna duyurmaktır. Kimse seçilmiş, hüküm giymemiş bir vekili TBMM iradesini dışlayarak içeride tutamaz. Bu görev en çok kime yakışırdı, bunu geniş kitlelere duyurmak en çok CHP’ye yakışırdı. Çünkü bu ülkeye demokrasiyi getiren parti biziz. Demokrasiyi bütün kural ve kurumlarıyla yaşatmak zorundayız.

TBMM Başkanı’na sesleniyorum. Meclis iradesi belli diye açıklama yapmış. Benim başkandan beklediğim şudur. AYM’nin benzer kararı var, o kararı alacak, dilekçe yazacak, AYM kararını süratle yerine getirmesi için Adalet Bakanlığı’na bir yazı yazacak.

‘Ben yerimde oturayım, milletvekili tutuklu ama ben de buraya gelmesini istiyorum’. Ne demek istiyorum? Bunun için mücadele edecek bir numaralı aktör TBMM Başkanı olmalı!

“İnsanlar düşüncelerinden ötürü hapse atılamaz”

Şu hapishanede gazeteciler de yatıyor. Olmaz arkadaşlar. İnsanlar düşüncelerinden ötürü hapse atılamaz, 21. yüzyıldayız, Orta Çağ’da değiliz, insanları düşünceleri yüzünden hapse atamazsınız. Avukatlar, milletvekili, gazeteciler, hukukçular içeride! Yeter ya, yeter artık! Bu milletin biraz da yüzü gülsün. Bu millet ‘ülkeye demokrasi geliyor’ diye neşelensin ya.

Kimsenin karamsarlığa kapılmaya hakkı hukuku yoktur. Atalarımız cumhuriyeti kurduysa, cumhuriyeti kökleştirmek, demokrasiyi büyütmek için bu mücadeleye katkı vermek durumundayız. Katkıyı da en çok medyadan bekliyoruz.”

TANJU ÖZCAN’I CHP GENEL MERKEZİ’NDE AHMET AKIN KARŞILADI

YORUM YAP