fbpx
DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.630.2000.369

YENİ KABİNEDE ”KADININ ADI YOK”!

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
YENİ KABİNEDE ”KADININ ADI YOK”!

2023 seçimlerinin ardından yeni kabine nihayet belli oldu. Bakanlar Kurulu’ndaki tek kadının Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda olması ise yine şaşırtmadı…

2011’de Kadından ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı kaldırılarak yerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adlı yeni bir bakanlık kurulmuştu. Bu adım şüphesiz, kadınları sadece eve ve aileye indirgeyen zihniyetin siyasete yansımasıydı.

Yeni kabine ise yine şaşırtmadı, listede yalnızca bir kadın Bakan görev aldı. O da ezberlediğimiz üzere; ”Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı”… Görüyoruz ki 2023’de, 67. Türkiye Hükümeti’nde hala ”Kadının Adı Yok”!

MAHİNUR ÖZDEMİR GÖKTAŞ KİMDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine atanan Mahinur Özdemir Göktaş, Brüksel Parlamentosu’nda milletvekilliği yapmış ve  ”Avrupa’nın ilk başörtülü milletvekili” unvanını almış bir isim.

Göktaş, 2015 yılında 1915 olaylarını “Ermeni Soykırımı” olarak nitelendirmeyi reddettiği için partisinden ihraç edilmiş, ancak bağımsız milletvekili olarak görevine devam etmiş.

Brüksel Parlamentosu’nda, 2019 yılına kadar Sosyal Hizmetler Komisyon Başkanvekilliği ve Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekilliği gibi önemli görevler üstlenmiş.

Göktaş, Belçika’daki çalışmaları nedeniyle 2019 yılında Kral Leopold Devlet Nişanı’na layık görülmüş ve 2020 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin Cezayir Büyükelçisi olarak atanmıştır.

Ayrıca, 2019 yılından bu yana İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Danışma Komisyonu üyeliği görevini sürdürüyor.

Belçika’da doğup büyüyen Göktaş’ın iyi derecede Fransızca, İngilizce ve Felemenkçe’nin yanında iyi bir Türkçe bildiği de söyleniyor…

ELEŞTİRİLER ŞİMDİDEN BAŞLADI

Yeni Bakan’ın Belçika vatandaşı olması ve daha önce Türkiye’de hiç yaşamamış olması seçilir seçilmez eleştiri konusu oldu. Anlaşılan ”yerli ve milli” not found…

Belçika’da CDH (Centre Democrate  Humaniste) adlı Hristiyan demokrat bir partide vekillik yapmış olması da başka bir eleştiri noktası oldu.

Göktaş’ın doğup büyüdüğü Belçika’da da Bakanlığının hoş karşılanmadığı iddia ediliyor.

Ayrıca kendisini Erdoğan’ın ”manevi kızı” olarak nitelendirenler de mevcut…

NELER YAPACAK?

Hayatının büyük bir çoğunluğunu yurt dışında geçirdiği için kendisi hakkındaki bilgilerimiz kısıtlı, fakat Bakanlığı sırasında neler yapacağı büyük merak konusu. Özellikle meclise yeni giren ve kadın düşmanı açıklamalarıyla öne çıkan Yeniden Refah Partisi, Hüda Par ve ortadan tamamen kaldırmak istedikleri ”İstanbul Sözleşmesi” ve ”6284 sayılı kanun maddesi” karşısındaki tutumunu heyecanla bekliyoruz.

PEKİ ŞİMDİ NEREYE?