fbpx
DOLAR28,9919% 0.23
EURO31,2252% -0.16
STERLIN36,3918% -0.22
FRANG32,9603% -0.25
ALTIN1.866,62% -1,07
BITCOIN1.280.5461.675

Ayvalık Körfez Yörükler Derneği Sorunları Çözmek İçin Bir Arada

Yayınlanma Tarihi :
Ayvalık Körfez Yörükler Derneği Sorunları Çözmek İçin Bir Arada

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Yörük kökenli vatandaşlar aralarında güç birliği oluşturmak amacıyla bir araya geldi. “Ayvalık Körfez Yörükler Derneği” adını verdikleri sivil toplum kuruluşunu kurarak, kendi gelenek ve göreneklerinin yanı sıra ekonomik ve sosyal dayanışma konularında da birlikte hareket etmeyi amaçlayan Ayvalık’ta yaşayan Yörük kökenli vatandaşlar, gelecekte oluşturabilecekleri bir üretim kooperatifiyle ticari alanda da birlikte çalışma fırsatını arzuluyorlar.

Ayvalık’ın kırsal mahallelerinden Karaayıt’ta doğup büyüyen Bülent Saraçoğlu’nun öncülüğünde kurulan Ayvalık Körfez Yörükler Derneği ilk genel kurulunu önceki gün gerçekleştirdi.

Yeni yönetim ve denetim kurulunu oluşturan dernekte, üyeler arasındaki uyum ise dikkatlerden kaçmadı.
Muhtarlığa ait köy düğün salonunda gerçekleşen genel kurul toplantısında; kurucu başkan Bülent Saraçoğlu yeniden başkanlık görevine getirilirken, yönetim kuruluna ise Günay Özdemir, Mehmet İlhan, Sezan Yılmaz ve Nejat Yıldırım isimleri seçildi.

Murat Başak, Nasuf Kırçıl ve Şenol Çakır’ın da denetim kurulu üyeliklerini üstlendikleri genel kurulun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Saraçoğlu, öncelikli hedeflerinin her şeyden önce bölge genelindeki Yörük kökenli vatandaşları aynı çatı altında buluşturmak olduğunu söyledi.
Kırsal bölgelerde ilgili bakanlıkların öncülüğünde hazırlayacakları sosyo-ekonomik projelerin hayata geçmesi yönünde ciddi adımlar atacaklarının altını çizen Bülent Saraçoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi, ‘Köylü yurdun efendisidir’

Bu şiarla çıktığımız yolda ülkemizin ekonomisini ayakta tutan Tarım sektörünü kendi bölgemizde geliştirerek, uğrunda alın teri döktüğümüz, büyük emekler sarf ettiğimiz topraklarımızdan hak ettiğimize inandığımız geliri sağlayabilmenin gayretinde olacağız. Bu gaye ile de gelecekte üretim alanında bölge köylümüz ve üreticimizle birlikte kuracağımız kooperatiflerle de bölgesel kalkınmanın sağlanabileceğine inanıyoruz” dedi.

BAŞKAN ORKAN MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

YORUM YAP